دارایی ریسک چیست
دارایی ریسک چیست

دارایی ریسک چیست ، این دارایی ها بدون ریسک آزاد نمی باشند.

این دارایی ها به عنوان ابزار مالی مثل سهام، کالاها، اوراق قرضه با توان عملی بالا به شمار می روند. این اقلام به احتمال زیاد در قیمت ها نوسان دارند. در ضمن دارایی هایی مانند املاک و ارز که به نوسان قیمت بستگی دارند نیز به عنوان دارایی های ریسک طبقه بندی می شوند.


نکاتی درباره دارایی ریسک


این دارایی ها دارای درجاتی از خطر می باشند. دارایی های خطر، دارایی هایی می باشند که به میزان زیادی از نوسانات قیمت مثل اوراق قرضه، سهام و کالاها با رزش بالا، املاک و مستغلات اشاره دارد. در حوزه بانکی دارایی ریسک شامل دارایی های متعلق به یک بانک می پردازد که ارزش آن امکان دارد به علت تغییرات نرخ بهره، کیفیت اعتبار، ریسک بازپرداخت و سایر عوامل تغییر می کند. البته برخی از داراییها هستند که دارای ریسک بالاتری نسبت به سایر دارایی ها می باشند مانند اوراق قرضه نقدی و یا اوراق بهادار دولتی. طبق گفته اقتصاددانان و سرمایه گذاران تمامی زمینه های درآمد ثابت به غیر از اوراق قرضه مستقل مانند خزانه داری، به عنوان دارایی های خطرناک در نظر گرفته می شوند.


دارایی بدون ریسک


این دارایی ها اوراق بهاداری هستند که بازدهی مطمعنی در سرمایه گذاری سازمان خواهند داشت. به طور مثال اوراق خزانه به علت اینکه توسط دولت انتشار می یابند دارایی های بدون ریسک در نظر گرفته می شوند. البته به به این معنا نیست که این اوراق دارای ریسک صفر هستند بلکه درجات پایین تری از ریسک را دارند. این اوراق در برابر تورم بالا، حفاظت نشده اند و دارای ریسک سرمای گذاری مجدد می باشند.


نتیجه پایانی


دارایی ها در سازمان به دارایی های ریسک و دارایی های بدون ریسک دسته بندی می شوند که دارایی های ریسک در مورد بازده آن مطمعن نیستیم اما در سرمایه گذاری دارایی های بدون ریسک تا حد بسیار زیادی اطمینان وجود دارد.