آشنایی با تاریخچه حسابداری و حسابداری یکطرفه و مدرن (بخش دوم)
آشنایی با تاریخچه حسابداری و حسابداری یکطرفه و مدرن (بخش دوم)

آشنایی با تاریخچه حسابداری و حسابداری یکطرفه و مدرن (بخش دوم)، در این مقاله به ادامه موضوع "آشنایی با تاریخچه حسابداری و حسابداری یکطرفه و مدرن" می پردازیم. با ما همراه باشید.

آمدن حسابداری به آمریکا

دفترداری با استعمار اروپا به آمریکا مهاجرت کرد. اگرچه گاهی اوقات از آن به جای دفترداری به عنوان حسابداری یاد می شد، اما حسابداران هنوز وارد کردن داده‌ها و محاسبات اولیه را برای صاحبان مشاغل انجام می‌دادند. با این حال، در مشاغل کوچک بودند، صاحبان آن شخصاً درگیر بودند؛ و در کل صاحبان مشاغل برای ایجاد صورت‌های مالی پیچیده یا تجزیه و تحلیل هزینه، نیازی به حسابداران حرفه‌ای نداشتند.

راه آهن آمریکا

ظهور شرکت‌ها در ایالات متحده و ایجاد راه‌آهن، کاتالیزورهایی بودند که دفترداری را به حسابداری تبدیل کردند. برای اینکه کالاها و افراد به مقصد برسند، به شبکه‌های توزیع، برنامه‌های حمل و نقل، جمع‌آوری کرایه‌ها، نرخ‌های رقابتی و روشی برای ارزیابی اینکه آیا همه این‌ها به کارآمدترین روش ممکن انجام می‌شوند، نیاز بود.

از این رو به حسابداری را با برآورد هزینه، صورت‌های مالی، نسبت‌های عملیاتی، گزارش‌های تولید و بسیاری از معیارهای دیگر را انجام دهند نیاز داشتند تا بتوانند تصمیم‌گیری آکاهانه‌ی انجام شود. 

راه آهن همچنین امکان انتقال اطلاعات از شهری به شهر دیگر را با سرعت زیاد فراهم می کرد. معاملات تجاری را می توانستند در چند روز  انجام و  تسویه کرد، به جای آن که ماه‌ها طول بکشد.

راه آهن باعث شد در سال ۱۸۸۳ به یک سیستم یکنواخت برای جابه‌جایی کالا‌ها ایجاد کند، زیرا لازم بود کالاها در ایستگاه‌های خاصی در زمان های قابل پیش بینی تحویل و تخلیه شوند.کوچک شدن کشور به لطف راه آهن و ایجاد یکنواختی سرمایه گذاران را تشویق کرد که تمرکز بیشتری بر حسابداری داشته باشند.

صورت های مالی اولیه

برای جذب سرمایه گذاران، شرکت‌ها شروع به انتشار اطلاعات مالی خود در قالب ترازنامه، صورت سود و زیان و صورت جریان نقدی کردند. این اسناد گواهی بر توانایی های سودآوری یک شرکت بود. اگر چه سرمایه گذاری باعث تحریک عملیات و سود برای اکثر شرکت‌ها شد، اما فشار بر مدیریت را برای خشنود کردن روسای جدیدشان؛ سهامداران، افزایش داد.

و از آن جایی که، سهامداران به طور کامل به مدیریت اعتماد نداشتن، نیاز به بررسی های مالی مستقل از عملیات یک شرکت را احساس می‌کردند و از این رو وضع استانداردها و قوانین، به وجود آمدند.

حسابداری مدرن چگونه به وجود آمد؟

زمانی که شرکت IBM در سال 1952 اولین کامپیوتر بزرگ خود را وارد بازار کرد و حسابداران از آن برای حسابداری شرکت‌ها استفاده کردند، تغییر اساسی در روند حسابداری به وجود آمد. امروزه، فناوری نرم‌افزار حسابداری را به ارمغان آورده است. این پیشرفت‌های جدید بسیار شهودی‌تر هستند و به حسابداران کمک می‌کنند تا کار خود را سریع‌تر، دقیق‌تر و با سهولت بیشتری انجام دهند.