شبکه انديشمندان قم
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 31004
تاریخ انتشار : 12 مرداد 1392 22:57
تعداد بازدید : 2231

عدالت سیاسی در قرآن

چکیده پایان نامه کارشناشی ارشد

چکیده پایان نامه کارشناشی ارشد با عنوان عدالت سیاسی

عدالت و مباحث مربوط به آن یکی از نیازهای اساسی و فطری انسان است که همواره یکی از دغدغه های خاص جوامع انسانی بوده است.

از آن جهت که مفهوم عدالت از مفاهيم سهل و ممتنع است، هرکس با توجه به زمینه ای که در آن قرار گرفته، دینی، مذهبی یا فرهنگی و... یا حتی جایگاه اجتماعی که دارد؛ برداشتی متفاوت از عدالت دارد. به طور مثال درتعریف عدالت حضرت امیر علیه السلام فرموده اند: عدالت این است که هرچیزی سرجای خودش باشد. این درحالی است که در نگاه مارکسیستی نیز عدالت این است که هرچیزی سرجای خودش باشد ولی جای هرچیز را مطابق دیدگاه خود تعریف می نماید.

 از سوی دیگربا توجه به اهمیت عدالت به ویژه در عرصه زندگی سیاسی از دیرزمان موضوع عدالت جزء مهم ترین مباحث و دغدغه‏های اندیشمندان سیاسی بوده است و آراء و نظریات ‏گوناگونی درباره آن بیان شده و به رشته تحریر درآمده است تا جایی که می توان ادعا کرد که همه فلاسفه سياسى به ‏نحوى به بحث عدالت پرداخته‏اند و گستره زمانى اين بحث‏به درازاى ‏انديشه‏هاى سياسى از عصر كلاسيك تاكنون ‏مى‏باشد. ‏‏بعد سیاسی عدالت یکی از ابعاد مهم و اساسی عدالت اجتماعی است ، اگر عدالت اجماعی را در زمینه های سیاسی مورد بحث قرار دهیم وارد بحث عدالت سیاسی شده ایم.

در یک نظام سیاسی مبتنی بر نظم عادلانه روابط سیاسی و توزیع قدرت و تعیین مناصب مختلف بر پایه عدل و داد می باشد و اگر عدالت در حوزه سیاسیت محقق شود می توانیم انتظار داشته باشیم که در حوزه اقتصادی و قضایی و سایر حوزه های اجتماعی نیز عدالت محقق می شود.

در این نوشتار ابتد تعریفی از عدالت، سیاست وعدالت سیاسی خواهیم داشت و مفاهیم مرتبط با عدالت در قرآن کریم مورد بررسی قرار می دهیم.

به منظور تبیین و شناخت دقیق و علمی مفاهیم و شیوه‏ قرآن به هستی که برترین شناخت‏هاست و مستقیما بر حوزه‏ رفتارهای مسلمانان تأثیر گذاشته، از مبانی معرفت شناختی، انسان شناختی، هستی شناختی، جامعه شناختی، غایت شناختی قران بهره گرفته‏ایم تا در ضمن تبیین این اصول تاثیر آن را بر روند عدالت سیاسی را بررسی کنیم.

برای تبین دقیق تر جایگاه عدالت در سطوح مختلف زندگی سیاسی، عدالت سیاسی در پنج محور و سطح نظام سیاسی ، کارگزاران، قوانین، ساختارها و رفتارها مطرح می شود که با توجه به آیات قرآن کریم سطوح مختلف عدالت را مورد بررسی قرار می گیرد ودر پایان نیز موانع تحقق و ساز مطرح  وساز و کار تحقق آن بیان می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :