شبکه انديشمندان قم
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 36247
تاریخ انتشار : 29 مهر 1392 15:23
تعداد بازدید : 5120

تاریخ انقلاب اسلامی درس سوم

در س سوم:

تفاوت انقلاب با مفاهيم ديگر

نهضت:

حركتي معمولا دراز مدت، مانند ايران در اوائل دهه 1340، به شكل تلاش هاي فكري و فرهنگي آغاز شده و حتي ممكن است رنگ سياسي و انقلابي به خود بگيرد ، اما به انقلاب منجر نگردد.

اصلاح (رفرم):

 اصلاحات از درون رژيم سياسي حاكم تحقق مي يابد.

انقلاب

اصلاح

مردمی

حکومتی

بنیادی

سطحی

دفعی

تدریجی

بادرگیری

با آرامش

 

 

 

 

 

 

كودتا:

 اقدام سريع گروهي از نظاميان عليه يك رژيم سياسي كه از مشاركت مردمي بي بهره است. كودتاي انقلابي ممكن است با مشاركت مردم همراه باشد.

 شورش:

 مشابه طغيان، اغتشاش و قيام: حركتي مقطعي يا واكنشي با ماهيت و دامنه هاي متفاوت كه گاه مقدمه حركت انقلابي قرار ميگيرد.

انقلاب مخملی

انقلاب‌های مخملی یا "انقلاب‌های رنگی" یا "گُلی" از شیوه‌های براندازی نرم است که نوعی سرنگون کردن حاکمیت و جابجایی قدرت است و از شیوه مبارزه منفی و نافرمانی مدنی بهره می‌گیرد. در برخی از کشورهای اروپای مرکزی، اروپای شرقی و آسیای مرکزی انقلاب مخملی طراحی و پیاده شده است. این واژه برای نخستین بار از سوی والسلاوهادل -رئیس جمهور پیشین چک، که در آن زمان رهبر مخالفان چکسلواکی سابق بود- به ادبیات سیاسی وارد شد.

ستاد پشتیبانی این انقلابها بنیاد "جامعه باز " (Open Society) متعلق به یک یهودی میلیاردر به نام "جورج سوروس " می‌باشد. وی یک یهودی مجار تبار آمریکایی است که سال‌های متمادی با تشکیل یک شرکت سرمایه‌گذاری و یک سازمان مطالعاتی حقوق بشر، به انجام اموری چندمنظوره مبادرت کرده است و همچنین بنیاد بنیاد رسانه ای رابرت مردوخ  و دیگرنهادهای مدنی و غیر دولتی غرب صهیونیسنس است

 

 دانلود فایل word

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :